PIENIĄDZE DAJĄ WOLNOŚĆ

kaboompics-com_iphone-6-and-notebook-on-desk-ii

Lubię mieć pieniądze: dają mi wolność oraz możliwość uszczęśliwiania innych. W dzisiejszej notce krótko o tym, jaki jest mój stosunek do oszczędzania i zarabiania.

Przez większość swojego życia byłam zdania, że najbardziej na świecie liczy się zdrowie, miłość i takie tam. Wiecie, o co chodzi. W sumie nadal tak uważam, co jednak nie przeszkadza mi myśleć, że pieniądze są równie ważne. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że albo pieniądze albo zdrowie, albo miłość albo kariera. A przecież przy odrobinie wysiłku te wszystkie rzeczy można mieć jednocześnie. I tak, macie rację – ogromne sumy na koncie nie zagwarantują, że w przyszłości nie zachorujemy na raka. Ale życie w niedostatku również nie da nam takiej gwarancji. A umówmy się – lepiej niedomagać z możliwością zatrudnienia najlepszej opieki medycznej pod słońcem, niż bez.

Mądre gospodarowanie pieniędzmi to sztuka minimalizowania tylko tych kosztów, które są nam zbędne, po to, by mieć więcej pieniędzy na to, co jest dla nas ważne.

—M. Szafrański

Dużo ostatnio mówi się o oszczędzaniu. Po latach, kiedy ciułanie każdego grosza uważane było za pewnego rodzaju nietakt, nadeszła era, w której wręcz wypada dzielić się z innymi swoją finansową zaradnością. Pod żadnym pozorem nie nazwałabym się osobą oszczędną – zdecydowanie zbyt dużo pieniędzy wydaję na ciastka z kremem, nadobne eklery, cięte kwiaty, które kończą swój bieg po kilku dniach i zapachowe świece. Ale z drugiej strony praktycznie w ogóle nie kupuję nowych ubrań (jestem pod tym względem typowym Polakiem) i kiedy prześledzę swoje wydatki, intuicyjnie przeznaczam je na rzeczy, które faktycznie na dłuższą metę sprawiają mi frajdę (dobre śniadanie w ulubionej knajpie sprawia, że cały dzień jest fajniejszy; zapalone na parapecie świeczki powodują, że milej pracuje mi się przy komputerze; a świeże kwiaty, to już w ogóle – zawsze są lekiem na całe zło). Nie przewalam natomiast wypłaty na produkty, które są zaledwie formą uzyskania natychmiastowej gratyfikacji, rekompensującą niezadowolenie z życia. Jest więc chyba w tym jakiś sens. I oczywiście, że mogłabym się obejść bez konsumpcji pięknie podanych dań w tych wszystkich instagramowych kawiarenkach. Ale ostatecznie pracuję nie po to, by opłacać sobie jedynie podatki i rachunki.

Bycie bogatym to nie są miliony na koncie, tylko możliwość, by w każdym momencie móc powiedzieć nie. 

— M. Prokop

Otóż to. Ani możliwość kupienia sobie drogiej torebki, ani sposobność wyjazdu do ciepłych krajów nie motywuje mnie tak bardzo, jak poczucie niezależności, na które składają się odkładane skrupulatnie co miesiąc oszczędności. Bezpieczeństwo finansowe to wolność. Kiedy pomyślę sobie jak często – jeszcze kilka lat temu – decydowałam się na różnego rodzaju zlecenia poniżej rozsądnych stawek, byle tylko uzbierać kwotę pozwalającą normalnie przeżyć kolejny miesiąc, robi mi się smutno. A kiedy pomyślę sobie, ile razy godziłam się na rzeczy, na które nie miałam najmniejszej ochoty (czyt. praca z niekompetentnymi ludźmi), robi mi się jeszcze smutniej. Niezależność finansowa odbiła się również na blogu – jeśli chodzi o wpisy sponsorowane, średnia z ostatnich dwóch lat wynosi dokładnie: dwa. Tyle wpisów reklamowych dodaję rocznie na blogu. I to nie dlatego, że dostaję tak mało propozycji. Ani nie dlatego, że jestem tak bogata, że poza swoją etatową pracą nie potrzebuję alternatywnych źródeł przychodu. Powód jest prosty: dzięki temu, że mam stałą pracę i oszczędności, mówię nie dokładnie każdej sytuacji, co do której nie mam stuprocentowej pewności. Może i nie stać mnie przez to na regularne zakupy w Zarze, ale wierzcie mi – wizja życia, w którym nie trzeba godzić się na kompromisy, jest szalenie uzależniająca.

I jeszcze jedno. Najbardziej na świecie lubię jednak wydawać pieniądze na prezenty dla innych. I właśnie dla takich momentów z uśmiechem na twarzy ciężko pracuję.

 • Bardzo rozsądne podejście do pieniędzy – to się chwali. Sam chciałbym posiadać umiejętność organizowania finansów, w taki sposób, aby nie musieć ulegać za każdym razem, kiedy przyjdzie mi zarobić jakiekolwiek pieniądze.

 • Nycza

  Zgadzam się z Tobą. Jestem jeszcze na studiach, rok pracuję na siebie i dobrze mi z tym, że nie muszę prosić rodziców o np przelewy na mieszkanie czy umierać na zawał przy każdej płatności kartą modląc się, żeby transakcja nie została odrzucona. Nie prowadzę oczywiście zbyt hulaszczego życia, ale mam wybór. Oczywiście mam zamiar ‚robić’ większe pieniądze i spełniać się zawodowo, ale mam nadzieję nie wpaść w maszynkę; ‚więcej nadgodzin, więcej projektów, więcej nerwów, wincyj piniendzy!’.

 • Świetny wpis

 • Odkąd postanowiłam nie wchodzić do kawiarń przed każdymi zajęciami „bo mam jeszcze 15 minut wolnego i nie mam co z tym czasem zrobić”, ogarnęło mnie takie dziwne uczucie, które dopiero teraz, dzięki Twojemu tekstowi, potrafię nazwać. To jest właśnie chęć posiadania pieniędzy na bardziej wartościowe dla mnie rzeczy. Tak więc ogromne dzięki <3

  • Ja z kolei mam odwrotnie co do kawiarni / restauracji. Całe życie „ścibuliłam” na wyjścia do kawiarni, a dziś wiem, że mało co sprawia mi tak dużą radość, jak dobra kawa wypita w ładnym miejscu. Oczywiście nie codziennie. „Każdy ma jakiegoś bzika” ;)

 • Pingback: SZYBKA SIÓDEMKA #3 - PODSUMOWANIE TYGODNIA | M O R T Y C J A()

 • Ja też zawsze muszę mieć świece i kwiaty:)no i kasę na książki.Na książki nie żałuję.Lubię mieć parę złotych na koncie w razie czego.

 • Ta druga myśl jest miażdżąca jak dla mnie!

 • Hedu Wig

  Bardzo rozsąsnie i po prostu pięknie wytłumaczone! Mam nadzieję, że jak najwięcej Polaków przeczyta ten tekst i, że wszyscy zastanowimy się nad tym, co robimy. Dziękuję!

 • Madzia

  Zawsze mam problem z kasą, wydaje zdecydowanie za dużo! Studiuję, mam stypendium, trochę dorabiam, przez to, że mieszkam z rodzicami, nie muszę się martwić, że w lodówce nie będzie nic poza światłem albo, że nie starczy mi na rachunki za prąd. Jestem estetką – kupuję mnóstwo pierdółek, bibelotów, świeczek, kwiatków – postoją trzy-cztery tygodnie i lądują w kartonie, bo znajduję ładniejsze, tak samo z ubraniami, kosmetykami. Zawsze sobie tłumaczę, że mogę wydawać, bo jak skończę studia, pójdę do pracy i na „własny garnuszek”, to może mnie już nie być stać na to wszystko i że ciężko pracuję, uczę się, aby mieć to stypendium, więc mogę sobie coś kupić. Lata mijają, a nawyki zostają i coraz ciężej coś odłożyć, bo nauczyłam się tego od 1 do 1, zero rezerwy, zero zapasu ;p ale też lubię kupować innym prezenty, nie wydaję tylko na siebie ;p

 • Midsby

  Bardzo mądre podejście do pieniędzy – dobrze je mieć dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu, a nie po to, by od razu przehulać wszystko w Zarze, a potem harować od nowa i kręcić się w kółko. Żyć za pieniądze, a nie dla pieniędzy – to jest chyba najważniejsze :)

  • Hmmm… w tym kraju do Zary chodzą tylko tacy, których temat braku pieniędzy czy oszczędzania nie interesuje ;)

   • A może jednak i tacy, którzy po prostu lubią ubrania z Zary? ;) Szczególnie wyprzedaże tamże? ;)

 • Pingback: Miesiąc zblogowAny (23): Listopadowy skrót informacji | Świat zblogowAny()

 • Pięknie napisałaś: „dobre śniadanie w ulubionej knajpie sprawia, że cały dzień jest fajniejszy; zapalone na parapecie świeczki powodują, że milej pracuje mi się przy komputerze; a świeże kwiaty, to już w ogóle – zawsze są lekiem na całe zło”
  To są te chwile, które tworzą nasze wspomnienia. Zaś często bywają niedoceniane.
  Pieniądze dają wolność, co tu dużo mówić.

 • Pingback: Must Read prawdziwego Office Warriora | Office Warriors()

 • Najgłupsze powiedzenie ever? „Pieniądze szczęścia nie dają”.