DO YOU WANNA HELP ME?

Przewijasz na FB treści i trafiasz na komunikat o chorym dziecku. Robi ci się smutno. Jaki ten świat niesprawiedliwy i okrutny. Jakie to dziecię maleńkie i niewinne. Udostępniasz na swojej tablicy. Klik, dwa dalej i już jesteś przy newsie o gwiazdach w Cannes, już lajkujesz zabawne memy z fokami i razem z przyjaciółką w wiadomościach prywatnych wymieniasz się najświeższymi plotkami. Tak ci przykro.

Koleżanka ma w domu małe dziecko, zero perspektyw rozwoju i własnych pieniędzy na koncie. Jest zrezygnowana, wyczerpana i przemęczona do szpiku kości. Martwisz się o nią. Jak ty jej współczujesz!

Tak mi przykro, to takie straszne, niewyobrażalny dramat – takie teksty nikomu nie pomogą. Twoje ‚wiem, co czujesz” nie sprawi, że koleżanka zacznie chodzić wyspana. Raz na zawsze przestań być empatyczny i wrażliwy tylko w gadce. Zamiast wyciskać na klawiaturze smutną emotikonę, zrób przelew. Serce rozdziera ci widok babci, która nie ma z czego opłacić leków w aptece? Nie opowiadaj po powrocie mężowi, jak zepsuło ci to dzień, zapłać za nią. Nie pisz zapracowanym znajomym, że jest ci ich szkoda – idź i wyprowadź im psa. Koleżance z małym dzieckiem zanieś obiad i posprzątaj dom.

Twoje „współczuję” nikomu nie pomoże. Twoje lajki nie uratują nikomu życia.

Wstań z kanapy i wreszcie zrób COŚ.

 • Joanna Krzak

  Kocham cię!
  I ufff, dobrze że łapię się na to robienie czegoś, dlatego czystym sumieniem piszę, że cudny wpis i bardzo się z tym zgadzam!

 • Oj taaak…

 • ahhh, mocne! :) Ale może dzięki temu wpisowi ktoś uzyska REALNĄ pomoc! :)

 • VQ

  otóż to! mierzi mnie to pseudowspółczucie, z którego nic nie wynika… nikt nie potrzebuje współczucia niepopartego czynami.
  ważny wpis!

 • A nawet kilka osób robiło takie prowokacje- piszą na fb, że mają raka/wypadek,itp. i kilka smuteczków, ale reaguje live 1-2 osoby z kliku tysięcy znajomych..smutne, ale takie powszechne :/