5 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W KATOWICACH + KONKURS

Wpis jest elementem współpracy z Tauron Nowa Muzyka Katowice


Już 6-9.07 odbędzie się kolejna edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice – wydarzenia zrzeszającego wszystkich fanów elektroniki (i nie tylko). Uznałam, że to doskonała okazja, żeby przespacerować się ulicami stolicy Śląska i podrzucić Wam kilka pomysłów na to, co zobaczyć przy okazji wizyty na festiwalu.

Nikiszowiec

Charakterystyczne zabudowania tego usytuowanego we wschodniej części miasta osiedla zobaczyłam kiedyś u koleżanki na Instagramie i przepadłam. Ta urokliwa część Katowic zawdzięcza swoją nazwę szybowi kopalnianemu, utworzonemu tu na początku XX wieku. Za projekt osiedla odpowiedzialni byli Emil i Georg Zillmannowie, którzy wymarzyli sobie niewysokie, maksymalnie 3-piętrowe, ceglane budynki. Ułożone w czworoboki, tworzyły zamknięte kwartały z prywatnymi dziedzińcami. Przyznacie, że te ceglane familoki robią wrażenie?


Muzeum Śląskie

Tylko popatrzcie jak to wygląda! Powstały na poprzemysłowych terenach dawnej kopalni nowoczesny budynek świetnie komponuje się z zabytkowymi obiektami. Uwielbiam takie rozwiązania! Wśród stałych wystaw muzeum znajdują się m.in. Galeria Sztuki Polskiej, czy Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej. Mnie do gustu przypadła szczególnie inicjatywa slow, w ramach której zachęca się odwiedzających do chwili refleksji i zapamiętania tego, co zobaczyliśmy (badania mówią, że średnio spędzamy osiem sekund przed każdym dziełem sztuki).


NOSPR

Czyli, rozwijając skrót: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Od 2014 roku funkcjonuje w nowym budynku i mieści w sobie dwie sale koncertowe (w tym jedną na ponad 1800 gości). Z ciekawostek warto wspomnieć, że oprócz koncertów odbywają się tu także liczne wydarzenia cykliczne, jak np. Mała Akademia Jazzu czy Muzyczna Świetlica – spotkania dla dzieci w wieku od 4 lat. Tutaj też koncertem otwarcia (The Cinematic Orchestra) wystartuje tegoroczna edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.
MOODRO bistro & cafe

Restauracja skryta we wnętrzu starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego to doskonałe miejsce na spotkanie ze znajomymi albo niedzielny obiad z rodziną (ten kącik dla dzieci jest naprawdę uroczy). W menu znajdziemy naprawdę wiele przeróżnych pozycji – od tradycyjnych dań, po te bardziej wymyślne – więc z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja już znalazłam (czyt.: desery).Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Mówią, że to największy obiekt tego typu w Polsce. Budynek należy do Strefy Kultury i łączy się bezpośrednio ze Spodkiem. Warto wiedzieć, że odbywają się tu przeróżne wydarzenia: od Giełdy Minerałów, po Festiwal Świadomych Rodziców, na Silesia Bazaar – targach mody i dizajnu skończywszy. W tym budynku znajdą się również dwie sceny tegorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.


Tauron Nowa Muzyka Katowice

Już po raz dwunasty w Katowicach odbędzie się muzyczny festiwal, w ramach którego na scenie zaprezentują się zarówno debiutanci, jak i największe gwiazdy współczesnej elektroniki (ale też artyści jazzowi, rockowi i hiphopowi). W tym roku wydarzenie wyjątkowo odbędzie się nieco wcześniej, bo już 6-9.07 – w sam raz jako godne rozpoczęcie wakacji (eghm, kto ma jeszcze wakacje, ten ma). Wśród tegorocznych gości znajdą się m.in.: Roisin Murphy (WOW), Luke Vibert, Fur Coat, Princess Nokia, Dr. Rubinstein (WOW x 2), Midi Lidi czy Thomas Brinkmann. Z polskich twórców wysłuchamy z kolei: duet Rebeka, Fisza Emade Tworzywo, Mchy i Porosty oraz moje odkrycie zespół Niemoc. Kompletny lineup 2017 dostępny jest na stronie www. Gdybyście mieli ochotę już teraz wczuć się w klimat festiwalu, odsyłam do stworzonych przeze mnie playlist I i II.

PS 4-dniowe bilety na festiwal zostały już wyprzedane, wciąż nabyć można jednak karnety 2 oraz 3-dniowe, a także bilety na koncert zamknięcia.KONKURS

Każde miasto ma swój wewnętrzny rytm i własną melodię. Z jakim kawałkiem kojarzy Ci się Twoje miasto? W komentarzu poniżej podaj autora i tytuł oraz krótko uzasadnij swoją odpowiedź. Dodatkowo zostaw swój adres e-mail, żebym w przypadku wygranej mogła się z Tobą skontaktować.

Czas trwania: 19-25.04
Nagrody: 2-dniowy karnet na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice
Regulamin